JESENICKÝ FOTBAL V DOBĚ POKORONAVIROVÉ

07.06.2020

Jak to tedy teď bude?

7. dubna výkonný výbor FAČR oficiálně oznámil, že letošní sezóna amatérského fotbalu je ukončena. Konečné umístění odpovídalo průběžnému pořadí po podzimní části, takže v ročníku 2019/20 jsme obsadili 5. místo se ztrátou 7 bodů na vítěze ze Stárkova. Během 11 podzimních zápasů jsme získali 18 bodů za 6 výher a 5x jsme odešli poraženi. Celkové skóre našeho týmu bylo 32:15. Spolu s týmem Teplic jsme vstřelili druhý nejvyšší počet branek, přičemž nejvyšší počet vstřelených gólů zaznamenal Machov - 33. Co se týče obdržených branek, naše obrana byla třetí nejlepší, když méně gólů obdrželo pouze Zábrodí (14) a vítězný Stárkov (13). Lepší umístění nás stály zbytečné ztráty, zejména prohra 0:1 ve 4. kole na Mezilesí. Nejlepšími střelci našeho týmu se stali Dominik Patrný a Jakub Vít, když si oba připsali shodně 7 branek.

Po uvolnění vládních restrikcí, jsme se 6. května mohli konečně vrátit k tréninku. Dalo se očekávat, že po dlouhé karanténní době bude chuť po fotbalu velká, ale tréninková morálka hráčů během posledních 4 týdnů, kdy už normálně trénujeme, byla skvělá. Posuďte sami - průměrně nás chodí na trénink 14-15 kluků. Nejvyšší účast byla v pátek 15. května, kdy nás přišlo 21, včetně 3 gólmanů. Na dobré účasti mají také zásluhy kluci z dorostu, kteří s námi občas chodí trénovat.

No a jak to vypadá se zápasy? V momentě, kdy byly oficiálně povoleny sportovní akce s účastí do 100 osob, bylo možné naplánovat první přátelské utkání. Toto utkání jsme odehráli minulou neděli na domácím hřišti s TJ Dolany. Divákům musela obě družstva udělat radost, protože padlo hned 12 gólů! Výhru slavila domácí Jesenice za výsledek 8:4. V okamžiku, kdy bylo jasné, že vládní opatření se budou postupně rozvolňovat a sportovních akcí se bude moci postupně zúčastnit 300 a následně i vícero osob, přišla nabídka z Okresního fotbalového svazu na možnost přihlásit se do turnaje, který by se konal od konce května do konce června. TJ Sokol Velká Jesenice ani chvíli neváhala a do turnaje přihlášku zaslala. Nakonec se ukázalo, že do plánované soutěže se přihlásilo celkem 8 týmů - Velká Jesenice, Hronov, Stárkov, Velké Poříčí, Machov, Martínkovice, Meziměstí a Teplice nad Metují. Týmy byly podle geografické příslušnosti rozděleny do 2 skupin - JIH a SEVER. Naše mužstvo se v jižní skupině utká s Hronovem, Stárkovem a Velkým Poříčím. Utkáme se tedy s těžkými soupeři, přičemž se dá očekávat, že za Velké Poříčí nastoupí i hráči A týmu, jež je účastníkem krajské A třídy. Kompletní rozpis našich zápasů v turnaji je zobrazen v přiloženém obrázku.

A jak se turnaj bude hrát? Jedná se víceméně o mistrovské zápasy, na které jsou delegováni rozhodčí a nebude například možnost střídat hokejově, jak je běžné při přátelácích. Co se týče střídání, tak zde oproti běžnému mistrovskému utkání ke změně přeci jen dochází, když každé mužstvo může během zápasu využít hned 7 střídání. Ve skupině s každým soupeřem odehrajeme jedno utkání a poté následuje nadstavba. O pořadí ve skupině rozhoduje: 1) větší počet získaných bodů; 2) rozdíl skóre; 3) větší počet vstřelených branek; 4) vzájemné utkání; 5) los.

1. kolo nadstavby - A: 1S-2J, B: 1J-2S, C: 3S-4J, D: 3J-4S (domácí celek uveden na prvním místě). 2. kolo nadstavby - vítěz A - vítěz B, poražený A - poražený B, vítěz C - vítěz D, poražený C - poražený D (o domácích ve 2. kole nadstavby rozhodne STK dle dosavadního počtu domácích utkání, případně losem). Celkem v soutěži odehrajeme 5 utkání, když to poslední je předběžně na programu o víkendu 27.-28. června. Významnou změnou je to, že v případě remízy následuje penaltový rozstřel o bonusový bod.

POZOR: Během turnaje odehrajeme navíc ještě jedno přátelské utkání! Příští týden nás v pátek čeká domácí turnajový zápas proti Stárkovu a v neděli, opět na domácím hřišti, sehrajeme zmiňované přátelské utkání se Smiřicemi.

Autor článku - P. Hlávko

Vložil - J. Marel